Okul forması dönemi kapandı.

Tek tip kıyafet uygulaması artık yok. Öğrenciler okullara istediği kıyafetle gidebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, belirli koşullarda öğrencilerin kılık kıyafetlerinin serbest olmasına ilişkin yönetmelik yayımlandı.

MEB’e bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğin yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Azınlık ve yabancı okullar hariç, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest olacak. Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak.

Kurallar
Okullarda, serbest kıyafet giyilecek, ancak vücut hatlarını belli eden şort, tayt, diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyilmeyecek.

Okullarda boyalı saç, makyaj, bıyık ve sakal yasak olacak. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta kullanılamayacak. Kız öğrenciler, ortaokul ve liselerde seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek.

Eşofmanda da tek tipe son
Öğrenciler, beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecek, ancak öğrenciler tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacak.

Forma 1 yıl daha giyilebilecek
Öğrenciler, 2012-2013 ve daha önceki öğretim yılları için okul yönetimlerince belirlenen önlük veya okul üniformalarını 2013-2014 öğretim yılında da giyebilecek.

Tek tip için yüzde 60′ın onayı gerekiyor
Velilerin en az yüzde 60′ının muvafakatiyle, MEB’e bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4′üncü maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilecek.

AA


Read more: http://www.kartalmedya.net/okul-formasi-donemi-kapandi.html#ixzz2DSTQBuJo

0 yorum: