Bazı büyük sendikalar işçiyi bitirecek bir hamle yaptı.

Mustafa Kumlu'yla ilgili çarpıcı iddia

Toplu iş ilişkileri yasa tasarısı Meclis'te görüşülürken işçileri ayağa kaldıracak bir iddia ortaya atıldı. Cumhuriyet gazetesinin gündeme taşıdığı habere göre Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, TOBB, TİSK ve Hak-İş başkanları bir araya geldi. İşçilerin haklarını yok sayan bir protokol imzaladı. Protokolde greve çıkılan işyerinin önünde direniş çadırı kurulmaması ve haksız işten atmalarda işçiye ödenen sendikal tazminatların kaldırılması öngörülüyor.


Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı mecliste görüşülürken Türk-İş, Hak-İş, TOBB ve TİSK arasında yapıldığı iddia edilen bir protokol ortalığı karıştırdı.

Cumhuriyet gazetesinin gündeme taşıdığı iddiaya göre Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan’la yapılan 20 Eylül toplantısından bir gün önce Hak-İş ve İşveren temsilcileriyle bir araya geldi. İşçilerin kazanılmış haklarını yok sayan bir protokole imza attı.

Türk-İş merkez yöneticileri böyle bir protokol var mı diye sorunca da Kumlu, "hatırlamıyorum" yanıtını verdi. Ancak bu yanıt Türk-İş içindeki tartışmaları bitirmedi.

Tartışma yaratan protokolde işçilerin greve gittiği işyerinin önünde direniş çadırı kurmaması ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

Mevcut düzenlemede işveren işçiyi sendikalı olduğu için işten atmışa, işçiye 16 aylık ücrete kadar sendikal tazminat ödüyordu. Kumlu’nun imzaladığı protokoldeyse bu tazminatların ödenmemesi öngörüldü.

Gazetenin protokol iddiasına göre işkolu istatistikleri açıklanana kadar sendikal baraj sıfır sayılacak. Bu yolla yeni kurulmuş sendikalar toplu sözleşme yapabilecek. Eskiden yetki sahibi olan sendikalar devre dışı kalacak. Yandaş sendikaların önü açılacak.

muhalifgazete.com

0 yorum: